« Info ja teated »
» Sügisnäitus Info ja ajakava...
» Sügisnäitus kõikide tõugude...
» Suvine kokkutulek ja erinäitus 2017
» Tähelepanu!!!
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» Hulkuv bernhardiin
» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» RE: FoorumistMade
» RE: FoorumistOman
» RE: Lähme Ameerikasse!Made
Uuemad foorumi teemad
» (0)Ilusat Uut Aastat
» (3)Lähme Ameerikasse!
» (0)EBTÜ suvine kokkutulek...
» muud teemad...
Kasutajanimi:

Parool:

» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

Bonita (539)
Viimati lisatud pilt

Õnne sünnipäevaks:
Kasutajad: Tervi Kits; Kadi Lüüs; Siima Tiitus;
Koerad: Elliot Van´t Hof Ter Quinni(lk/I/12a.); It's Sverana Poliona (pk/E/11a.);

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(1) Teeb murelikuks...(5) Mis toimub bernhardiini...
(3) Kõigile lugemiseks(6) Uuringud aretuskoerale
(47) Info sündinud...(6) Uskumatu kuidas üks TÜ...
(5) Sündmuste või esemete...(5) Maokeerd
(5) kutsikal kõõm(2) NRC Royal Active 15 kg
(6) Tartus asuv koer vajab... » kõik vanemad teemad
PROBLEEMID - Teeb murelikuks...
Loetud: 2515 korda
28.04.2016 16:36 (Made )

Aasta tagasi olin sunnitud siia foorumisse kirjutama mureliku kirja meie bernade seas loomulikuks muutuvast kurjast iseloomust.
Ma arvan ja loodan, et nii kasvatajad kui kohtunikud on hakanud nüüd jälle tähtsaks pidama, et avalikus ruumis ning aretuses olevad koerad oleksid inimeste vastu sõbralikud.
Nüüd olen ma aga häiritud uuest halvast suunast meie bernade aretuses.
Seletan veidi pikemalt. Niisiis olen tegelenud bernadega kakskümmend aastat. Esimesel viiel aastal juhtus haruharva, kui mingis pesakonnas sündis valge näoga või valge kõrva või pooliku maskiga kutsikas. See võis juhtuda, kui paaritati ühe teadaoleva isase koeraga. Kuid samas esines tal ka pesakondi, milles kõik kutsikad korrektse värvimärgisega. Teadaolevalt andis üks teine isane edasi pruuni nina, kõrvasid ning juhtus sekka ka sinise silmaga kutsikaid. Seda juhtus mitte kõikide, vaid üksikute tema pesakondadega. Mõlemal puhul oli emase koera omanikule teada, mis riske antud aretusisasega paaritamine kannab. Esimese isase järglased praktiliselt aretuses ei osalenudki- ehk vaid paar tema tütart. Seega järgnevad umbes kümme aastat juhtus värviveaga kutsikaid sündima tõesti üliharva.

Mis aga toimub bernade aretuses praegu, teeb mind väga kurvaks ning rahutuks. Nii nagu aasta tagasi kirjutatus, kus bernaomanikud juba tolereerivad berna kurja iseloomu- tolereerivad bernade aretajad praegu paaritusi, kus sünnib hulgaliselt värvimärgise vigadega, siniste silmadega ( tedresilmaga) ning puuduva munandiga kutsikaid.
Minu arvamus on, et- kui aretaja on otsustanud, vaatamata ilmselgele võimalusele kokkupandavast aretusisendite kombinatsioonist, selliseid kutsikaid saada, peaks ta ilmtingimata võtma neile „ Mitte aretuseks“ tõutunnistused. Vähemalt antud vigu või puudusi kandvatele kutsikatele. Praegu on märgata, et üpris selgelt kannavad teatud liinid selliseid puudusi väga tugevalt edasi.
Minu jutu mõte on edastada bernhardiini omanikele ning aretajatele sõnum, et värvivigade, tedresilma ja/ või ühe munandiga bernhardiine on viimasel ajal hakkanud sündima väga palju. See peaks vastutustundliku kasvataja paaride valikul ettevaatlikuks tegema. Samas- kui on juhtunud selliste vigade/ puudustega kutsikaid sündima, peaks nad kindlasti panema mitte tavaregistrisse vaid „ Mitte aretuseks“ registrisse.

Saadan vastuse (PROBLEEMID - Teeb murelikuks...) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.

Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat