« Info ja teated »
» Koosolek 26.10.2017
» Sügisnäitus Info ja ajakava...
» Sügisnäitus kõikide tõugude...
» Suvine kokkutulek ja erinäitus 2017
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» Hulkuv bernhardiin
» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» RE: FoorumistMade
» RE: FoorumistOman
» RE: Lähme Ameerikasse!Made
Uuemad foorumi teemad
» (0)Ilusat Uut Aastat
» (3)Lähme Ameerikasse!
» (0)EBTÜ suvine kokkutulek...
» muud teemad...
Kasutajanimi:

Parool:

» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

Bonita (547)
Viimati lisatud pilt

Õnne sünnipäevaks:
Kasutajad: Kadi Lüüs; Tiia Piiber; Pätu Pisike; Hanna Raidvere; Ketlin Ravel; Jaanika Tõnts;
Koerad: Elliot Van´t Hof Ter Quinni(lk/I/12a.); It's Sverana Poliona (pk/E/11a.);

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(1) Teeb murelikuks...(5) Mis toimub bernhardiini...
(3) Kõigile lugemiseks(6) Uuringud aretuskoerale
(47) Info sündinud...(6) Uskumatu kuidas üks TÜ...
(5) Sündmuste või esemete...(5) Maokeerd
(5) kutsikal kõõm(2) NRC Royal Active 15 kg
(6) Tartus asuv koer vajab... » kõik vanemad teemad
PROBLEEMID - Uuringud aretuskoerale
Loetud: 5071 korda
26.09.2010 13:18 (Made )

Praegu, kui sügis on ajanud meid rohkem aega veetma toas ja vist ka arvutis, arvan olevat õige aeg ärgitada inimesi avaldama oma arvamust mõningatel teemadel.
Näiteks- liigesteuuringute vajalikkus aretuskoeral.
Kas teie meelest on üldse vajalik puusa- ja küünarliigese olukorda ehk tervist teada?
Kasvatajatel võivad olla tekkinud omad kogemused ning lihtsalt koera omanikud- kas te pöörate/ pöörasitegi koera ostes üldse tähelepanu sellele, millised on koera eellaste HD ja ED uuringute tulemused?
Või äkki peaksime tähelepanu alla võtma ka mingite muude uuringutulemuste olemasolu aretuskoeral?

RE: Uuringud aretuskoerale
26.09.2010 17:38 (Lee )

Loomulikult on need uuringud olulised ja vajalikud.
Vastates Made küsimusele - millele kunagi koera soetades tähelepanu sai pööratud - tuleb tunnistada, et PEALE koera soetamist tuleb alles see põhiline tarkus. Ehk berna, kes kaheksa aastat tagasi oli minu elu esimene TÕUkoer, sai muretsetud väga väheste eelteadmistega minu poolt. Ma kaldun arvama, et sedaviisi on väga paljude uute bernaomanikega. Ja sel puhul sõltubki juba väga palju kasvataja enda teadmistest ja tõekspidamistest.
Nüüd, mil mu armas ja natuke keeruline koer on juba kaks kuud vikerkaare taga olnud, on mul olnud aega mõtelda selle üle, milliste kriteeriumite alusel üleüldse uue koera otsingutele asuda.
Valupunkt - luuvähk, mis meie Berta endaga viis - KUI PALJU esineb seda haigust? Kas nendes liinides, mida soovin oma koeras näha - kas see on olnud ja kui palju on olnud olemas?
Mind huvitaks väga lisaks HD ja ED uuringutele - milline on koera hilisem elukvaliteet - mil määral näiteks erineb A-puusa omaniku ja E-puusa omaniku hilisem elu. Sellest on väga vähe räägitud, aga võiks rohkem äkki.

Praegu bernatu, aga loodetavasti peatselt jällegi bernaomanik Lee

28.09.2010 13:41 (Liia )

Mind ka väga huvitab teema kasvajatest,neid juhtumeid ikka kuuleb sagedamini ja sagedamini kahjuks...Sel aastal olen kuulnud 4-st luuvähi juhtumist bernadel.Kui palju üldse neil seda esineb ja milliseid vähivorme veel sagedamini esineb.
Hot spot,mõned liinid võivad seda rohkem kanda+naha-ja kõrvaprobleemid neid ka bernadel.
Kui vanaks nad elavad,millesse surevad,kas on pikaealisusega rohkem seotud liine.
Hambad,kipuvad ülemaailmselt väiksemaks jääma ja kuluma.Kui palju on ektroopiumi ja entroopiumi juhte?
Maokeerd,peetakse ka pärilikuks eelsoodumuse poolest.
Liigeseuuringud,kas mõned liinid annavad rohkem düsplaasiat ja mõned vähem.Kas kliiniliselt haige koer on tegelikult haige?Kui palju see meie tõus on probleemiks üldse düsplaasia elukvaliteedi languse poolest.
Südame probleemid,kaasasündinud südamerike,pankrease probleemid(peetakse ka pärilikuks).
Isegi selline teema ,nagu lisavarbad,kas on liine,kus lisavarbaid ei tule kutsikatel.
Loodan,et ka mõni liige leiab aega vastata.

28.09.2010 13:55 (Muffy )

Liia on pannud kirja kõik, mis huvi pakub.
Luuvähiga bernat nägin esimest korda juba u. 8 aastat tagasi, pikakarvaline oli too koer - olen samuti mõelnud kui sage see meie tõu hulgas üleüldse on ja kuidas on lood pärilikkusega ning kas on liine, kus seda tihedamini esineb. See käib ka muude vähivormide kohta. Üsna palju on ka maovähki.
Samuti, kas on uuritud, millesse meil Eestis bernad surevad- kas vanadusse, südameprobleemidesse või muude haiguste tagajärjel. Üsna palju koeri on surnud noorelt, mis on selle põhjus?
Kui palju mõjutab elukvaliteeti düsplaasia - ja selge on see, et ainult tähte me aretada ei saa, vaadata tuleb liine ja ka muid haigusi. Samuti on peale düsplaasia veel ju ka teisi liigeste probleeme - palju neid uuritakse ja kas üldse.
Düsplaasia osas võiks ka uuemat statistikat tõuühingu lehel näha.

28.09.2010 15:10 (Made )

Jah, iga koera elu siin ilmas lõppeb kord. Ja ka mina olen tähele pannud, et vägagi paljud bernad lahkuvad just erinevate pahaloomuliste kasvajate tõttu.
Lee- vaat minumeelest enamus inimesi on sellised, kes soovivad halbu asju unustada ja nendest mitte kellelegi rääkida. Küsides näiteks kasvataja käest tema poolt kasutatavate aretusliinide tervise kohta- kas saame ikka väga palju ausaid vastuseid... Ja teine asi- kuipaljud koeraomanikud pärast lemmiku lahkumist saadavad tema surnukeha uuringutele? Väga vähesed. Kuid selleks, et teha " vettpidavat" ülevaadet haiguste esinemisest ning bernade surma põhjustavatest levinumatest teguritest, sobib ainult arstlik dokument.
Minul on lahkunud kolm bernhardiini. Berta elas kõrge vanaduseni, Parunile sai saatuslikuks mao kasvaja ning Bohem lahkus traagilise sündmuse tõttu.
Austan näiteks väga kõrgelt Sanni kasvatajat, kes kirjutab oma kodulehele ausalt kõik, mis puudutab tema koeri.
Nüüd, kui liigeste uurimisest rääkida, siis leian ka mina, et need uuringud on absoluutselt kindlasti vajalikud. On nagu ausam aretusest sündinud kutsikate ostjate ees ning ka selleks, et teada, milliseid kombinatsioone soosida, milliseid välistada.
Mina arvan, et bernade puhul võiks kasvataja teha oma koertele ära ka silma- ning südameuuringud.
Veel on üks asi, millest pole kuulnud koeraomanikke eriti rääkivat. Nimelt- siis, kui tehakse ära liigesteuuring ning saadakse HD ja ED tulemused, on uuringute sertifikaadil kirjas ka see, kas antud koer põeb artroosi või mitte. Tundub, et mida kehvem on HD, ED tulemus, seda kindlamalt on ka artroosi nähte. Samas on artroosi ka täitsa tervete liigestega koertel.

29.10.2010 19:30 (adroom )

Kommentaariks, et ka Kundalinda viis minema just luuvähk! Kahetsusväärsel kombel ei osanud aga kuni viimse hetkeni ükski arst öelda, mida teda vaevab. Enamasti arvati ikka, et mesilase hammustus!

Saadan vastuse (PROBLEEMID - Uuringud aretuskoerale) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.

Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat