« Info ja teated »
» ÜLDKOOSOLEK 26.06.2019
» suvine kokkutulek info
» Ajakava,lühi-ja pikakarvaliste ...
» Lühi-ja pikakarvaliste bernhardiinide...
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» Jälle iseloomust...Made
» RE: Aretusreeglite...riin
» Aretusreeglite...riin
Uuemad foorumi teemad
» (0)Jälle iseloomust...
» (1)Aretusreeglite...
» (0)Lähme Moskvasse!
» muud teemad...
Kasutajanimi:

Parool:

» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

DIVA (112)
Viimati lisatud pilt

Õnne sünnipäevaks:
Kasutajad: Kalev Kaldaru; Helen Kapp; Ingrid Lotamõis; Ülle Nurmetalu; Riina Otsason; Aivar Rea; Maie Rõmmel; Kylli Tehvand; Reelika Ulla;
Koerad: Jennifer(pk/E/19a.); Lumepärl Handiena(pk/I/8a.);

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(2) Hüvasti armas Geter(2) Bernhardiinidest...
(1) Hüvasti kallis...(3) Rokystar
(3) Hüvasti sõbrake(1) Koerakuutide ja...
(10) RE: In Memoriam(4) kust osta suukorvi :)
(2) Artikkel postimehes(13) värske koeraomaniku...
(5) Puusauuringud » kõik vanemad teemad
KOERAJUTUD - emane või isane kuts?
Loetud: 4096 korda
03.01.2010 13:37 (Sissu )

Siin on nii vaikseks jäänud :) Olen siin juba Teie foorumit lugenud pea et 7 kuud, nüüd mõtlesin et tekitaks ise ka ühe jututeema :)

Muljetame teemal, kas algajale koerapidajale sobib emane või isane bernhardiin? Ja miks?

RE: emane või isane kuts?
03.01.2010 16:17 (rotipoeg )

Algaja just pole, bernad on esimesed, kuid ütleks, et edaspidi tuleb meie majja vaid isane berna ja mitte Eesti koer.
Oma emastega väga rahul, kuid olen märganud, et isased on rahulikumad ja tasakaalukamad, kui emased. Muidugi korralikult koolitatud isane siis, mitte vabakasvatusel koer. Emased on .. noh nagu naiselik õelus:D Muidugi isasega pead arvestama, et teiste koertega ei pruugi ta klappida, niisma mänge mängimas ei saa käia.
Ja võin ka öelda, et minu kaks emast on nagu öö ja päev, täiesti erinevad igati, ometi samas pesakonnast
Isased on suuremad, raskemad ja domineerivamad. Kuigi ega 75 kilone emane ei jää ka alla oma raskusega kui ta minna tahab, seega kasvatama peab ikka.
Kokkuvõttes kui suudad oma koera koolitada, näidata kelle jalas on majas püksid, siis isane oleks minu seisukohast parim kaaslane.

03.01.2010 20:14 (Lee )

Peale praegust memme (kes just täna sai 7 aastat vanaks) tuleb järgmise bernana kindlasti emane koer - minu põhjendus on selline, et oma aiast emane naljalt jalutama ei lähe. Meie 70cm kõrgust võrkaeda on ta ületanud vaid korra - siis, kui kass liiga lähedalt nägusid tegi.
Suhelda on temaga võrratu - see ON inimese koer. Ma ei usu, et see suhtlemisvõime sõltub soost.

04.01.2010 10:51 (Muffy )

Minul kodus 2 emast bernat ja 1 isane. Ma ei oskaks kunagi öelda,et kas isane on parem või emane - igal koeral on oma iseloom - on väga leebeid emaseid , on väga leebeid isaseid ja ka vastupidi - iseloomukamaid või lausa kurje.
Pigem peaks mõtlema seda - kas ollakse valmis arvestama emase jooksuaegadega, kus saaks teda sel ajal turvaliselt hoida, või soovitakse ta steriliseerida jne.
Suuresti oleneb iseloom ka sellest, kuidas kasvab ja milliseid kogemusi saab koer kutsika- ja noorukieas, bernadel on selles suhtes fantastiline mälu - nad mäletavad oma elu lõpuni nii häid kui ka kahjuks halbasid kogemusi.

Ja Lee kogemusele võin ohe tuua vastupidise näite - Minu isane ei lähe kunagi aiast üksi jalutama, ka siis kui värav on pärani ( siis tõsi küll läheb ta välja aga ootab pingsalt auto ukse juures, millal saab sõitma minna : ) ), ta on heasüdamlikkuse kehastus ja ustav ning truu ja ka jalutades püsib alati enda läheduses. Samas vanem emane läheks kohe vaataks kõik postid üle ja jookseks paar tiiru küla peal kui võmalus oleks....niiet ka see ei sõltu soost ma usun,et kes tahab jalutama minna ja kes mitte :).
Noorem emane on aga võtnud eesmärgiks teha kõike, mida teeb vanem venna (meie isane) - tema on meil selline heasüdamlik totuke ( heas mõttes) :) ja samuti ei läheks üksi uitama.

Oma õige koera tunneb kindlasti kohe ära :), kui käia kutsikaid erinevates kohtades vaatamas.

Kerli
www.bullberna.net

04.01.2010 11:18 (Sissu )

ok, aga kuidas suhtuvad kasvatajad koera steriliseerimisse/kastreerimisse? Ise eeldan, et mitte väga hästi ......

04.01.2010 12:00 (rotipoeg )

Lisades, et mina suudan oma ühe emase jooksukast arusaada vaid tänu oma isasele taksile, kel tekib rohkem asja koera sabaalla.. sujuvad need tal suht tasakesi meil. Teisel see eest on kohe arusaada.
Õeldakse ka, et emased on koduhoidvamad, kuid tean emast kes vaid kodust eemale roniski, samuit tean bernat, kes lendas üle aia järjekindlalt ja kodus minekut, lõpuks ehitati aedik talle, katusega.
Emase steriliseerimine on operatisoon ja sellega kaasnevad alati omad riskid, kuid teisalt kui sa kutsikaid ei taha, siis kindlam on ehk steriliseerida. Mina isiklikult oma koeri ei kavatse lõigata ja kutsikaid ka ei plaani.
Kastreerida.. noh, eks vähem testosterooni, ehk ei kõiguta ka pulmad lähenduses. Isasel on see op kergem. Kuid taas, mina isiklikult ei teeks, kuid see on puht minu isiklik seisukoht. Ei poolda koera lõikumist, kuid ei mõista ka hukka, kes seda teeb, enne nii kui kari soovimatuid tundmatuid kutsikaid taas.
Kui minul poleks sool vahet, siis ma läheks ja valiks lihtsalt kutsika kes mulle enim meeldib... Sõltumata soost ma parem vaataks kes on koera vanemad, mis iseloomud jne.... minu jaoks tunduvalt olulisem näitaja.

04.01.2010 12:05 (Muffy )

Mina arvan, et kasvatajal ei ole midagi selle vastu, kui inimene võab endale kodukoera, perelemmiku ja tema siis ära steriliseerib/kastreerib, kui ei soovita kutsikaid.
Mina isiklikult küll seda kellelegi pahaks ei pane ega kuidagi halvasti ei suhtu, sest see on ju koera heaolu nimel - kui ei soovita kutsikaid, siis on see kõige kindlam variant ja iga emane koer ei pea kutsikaid saama.
Näiteks on mul kodus emane prantsuse bulldog lisaks bernadele, kes on steriliseeritud ja tema elu ei ole sellest kohe kuidagi vähem täisväärtuslik.

04.01.2010 13:11 (Sissu )

huvitav, kas isasele kastreerimine mõjub siis ka.....et ei kipu pulma... :)

04.01.2010 13:30 (Made )

Oma kesise neljateist aasta pikkuse bernade kasvatamise kogemusele tuginedes julgen ma siiski arvata, et esimese koerana võiks võtta emase.
Kuigi ka minu isased koerad on nn. leebus ja sõbralikkus ise. Mulle tundub siiski, et emast koera on kogenematul inimesel lihtsam hallata. Ta on reeglina alistuvam, st. inimene ei pea ennast väga oskuslikult kehtestama. Isane koer, mulle tundub, on nn. hierarhia redelipulkadele paigutumise suhtes palju tähelepanelikum. Loomulikult- kui inimene oskab meelega või instinktiivselt oma koha hierarias kehtsetada, pole mitte mingi koeraga probleeme.

Kodust ärajooksmisega on selline kogemus, et esimene emane pani küll paar korda plehku. Mitte küla peale laiama, aga metsa. See-eest edaspidi on olnud mul alati vähemalt üks isane koer vabalt aias ning mitte kui kuskile ta ei lähe. Samas võib olla see tingitud ju ka sellest, et aedades on emased ning tal ei ole mõtteski neid silmist lasta...

Muide, kogenud koerakasvatajad on väitnud, et samasoolisega territooriumi või muid õigusi klaarides on emased koerad palju agressiivsemad. Seda teades arvan, et võõrasse samasooliste seltskonda nö. mängima ei saa lasta ka täiskasvanud emast. Jah, ka mitte isast. Mina tegelikult ei lasegi oma koeri võõraste koertega mängima. Nad mängivad omavahel. Ning minuga, pereliikmetega ja teiste inimestega.

Kastreerimisest/ steriliseerimisest. Need on, teadagi, täiesti pöördumatu tagajärjega toimingud. Seega peab omanik ikka väga veendunud olema, et ta näit. kolme aasta pärast, kui koerast on sirgunud kõikide aretusnäitajate poolest eeskujulik tegelane, teda aretusse ei taha lülitada. Ka mina võtsin oma esimese berna vaid kodukoeraks, kuid siis soovitas perek. Rähn mul temaga kutsikate šõule minna, seal läks tal hästi ja- siin ma nüüd olen...
Kui aga mõte on selge- ei mingit aretamist- siis on kindlasti õigem koer, ükskõik kas siis isane või emane, vastavale operatsioonile viia. Eks kasvatajat võib see tegelikult kurvastada. Aga siin oleks ehk ausam oma mõte kohe kasvatajale ära rääkida. Kui see otsus sünnib aga hiljem, koera kasvades, no ju siis peab kasvataja/ aretaja sellega lihtsalt leppima.

Bernade kastreerimisest ei olegi ma kuulnud. Steriliseerimist kasutatakse küll päris palju, aga kas ka kastreeritakse... Jah, pole kuulnud.
Kui aga paralleele tõmmata hobustega, siis ega soov paaritada pole ruunas kuhugi kadunud. Vähemalt minu ruun tunneb endiselt mära suhtes tugevat tunnet ja tõmmet. Lihtsalt on toiming soovimatute tagajärgedeta.

04.01.2010 14:00 (Liia )

Minul on ka pigem emane koer,kes aiast hea meelega uitama läheb.Tema on küll ainuke:)
Iseloom võib olla ikkagi olla hoolimata soost väga domineeriv.Mul on olnud kogemusi nii väga domineeriva emase,kui isase koerga.Kerge pole kummagagi.
Kindlasti kastreerimine ei lahenda probleeme,vahel isegi süvendab.Mul on kogemusi kastreeritud koeraga,kellel peale kastreerimist tekkis agressiivsus ka emaste koerte suhtes.
Väga oluline on näha tulevase kutsika ema ja võimaluse korral ka isa,see on väga oluline tulevase kutsika iseloomu kujunemisel.Samuti keskkond ja tingimused,kus koerad kasvavad.Kindlasti käige erinevates kennelites vaatamas ja tutvumas.
Peale selle,et te toredate vanemate kutsika ostate,peaks kindlasti kasvatusega tegelema.Tihti on bernhardiini kui õuekoera mure see,et ta jäetakse omapäid kasvama aeda.Bernhardiinil on standardis kirjas õue-,seltsi-ja valvekoer.Seega valvamine võib väga kergesti tekkida,eriti kui ka vanematel on need instinktid tugevad.
Kennel Breezy Blizzard

04.01.2010 14:19 (Made )

Vaat Liiaga igas lõigus täitsa päri.
See, millise " ülesande" koer endale neist kahest võtab ( kas seltsi või rohkem nagu valvekoer), oleneb päris palju omanikust. Ning kindlasti ka sellest, mida kutsikale on "iseseisvaks eluks" kaasa õpetanud tema ema.
Ja olgu eellased vägagi head ja muhedad sellid- kui koer saab endale ohtliku kogemuse kas teiselt koeralt või inimestelt- see kahjuks kujundab tema iseloomu päris tugevalt. Nagu eelpool keegi juba ütles- berna mälu on uskumatult hea. Talle jääb ülihästi meelde, et teised koerad näiteks võivad rünnata ja haiget teha. Enne seda kogemust leebe ja eelarvamusteta koer on pärast seda nagu ümber vahetatud. Ta näebki edaspidi võõras koeras ohtu ning võib juhtuda, et püüab ( esimesena) rünnata. Vaat nüüd läheb omanikul vaja kogu oma teadmiste arsenali või heade koolitajate näpunäiteid, kuidas tõestada oma koerale, et omanik ise teda kaitseb ja et tema ei pea muretsema ei oma peremehe ega enda elu- tervise pärast.

04.01.2010 14:49 (rotipoeg )

Kastreeritakse bernasi ka , nagu ka kõiki teisi koeri, iseasi on kes seda teinud on.
Minul üks emane valvab, teine mitte.. Üks õpib lennukiirusel ja teeb kõik, et sulle meelepärane olla, teine õpib ka kiiresti, kuid bernale omase kangekaelsusega ta ei tee kõike siis kui mina leian, et peaks. Samas see megarahulik põhupea on väga domineeriv, kuid ta ei valva üldse..
Teine väga kiire reaktsiooniga kiireb õppija see eest valvab ja kuidas veel, mind, aeda jne.
Kaks emast minul õnneks saavad hakkama ja kenasti läbi, aeg ajalt põhupea siis joriseb kui ta leiab näiteks, et söögikott on tema oma mis ootab kappi panekut või , et kõik söök mis jahtuma pandud on temale.. Üldiselt piisab vaid ühest sõnast kui vaikus majas. Taks on meil a ja o, teda hoitakse üle kõige ja üldse kõik mis on pisike on kaitseall. Pigem käib meil nagin bernade vahel kes parajasti tohib lapse juures olla, kuna neid lubatakse kordamööda siia, siis teine mossitab seni.
Võõraste koertega on klapp hea, ainult kui see võõras koer ei asu nende territooriumil, seega koerteaedades käime probleemitult, müravad nii emaste kui isastega. Linnas saame samuti vabalt käia ja reisivad ka trammis bussis. Täiesti leebed ja rahulikud, mida ei saa aga öelda enam siis kui võõras aias ja veel hullem tuppa ronimas. Vahet teevad kenasti oma ja võõrastel, kuna me kortermajas, siis oma maja inimene on oma, neid tervitatakse vaid.
Endal on aga kogemus kuidas nn emane koer on olnud just isase ässitaja.. seega paras uss:P
Võõraste koertega oli ka meil algus probleem, õnneks on see lahenenud ja just tänu paarile ründavale koerale. Samuti jätab berna meelde ka iga negatiivse kogemuse inimesega, mis tähendab, et tulevikus ta vihkab näiteks kõiki mehi vms, sõltuvalt kes liiga tegi. Minul ei salli ta naabrimeest, ei puutu, ise ei tüki ligi aga mingi keis oleks, siis ei taha mõelda enam.
Ma usun pole vahet kumma, peamine, et sa temaga tegeled, võtad kaasa, sotsialiseerid , koolitad jne.
Üldiselt see, et peremeees kaitseb koera reegel peaks kehtima kõikide koerte puhul. Mitte , et koer on pidevas ründevalmiduses hirmust karja turvalisuse pärast-
Ja bernasi kes on aias ja õuekoerad ja kes ei saa jalutama ja kes välja saades ei kuula ja teevad kõike mida ei tohiks tean ma ikka palju.
Kuigi jah, isegi kaks ühe sama vanemate samaelist kutsikat, kes on nii erinevad nii välimikult kui iseloomult, seega peaks neid võtma siiski eraldi indiviididena, mida nad ju ka on:D Kodus nagistavad vahest jah, kuid tegelikkuses on kari ikka väga kokkuhoidev.. vaja õele appi minna on isegi minu argpüksist berna vapper, endal jalad värisevad aga õde vaja aidata, taksi ka.

05.01.2010 19:00 (Sissu )

lahedad lood teil siin rääkida :) Aga olen nüüd endale nii mõndagi kõrva taha pannud :)

05.01.2010 21:06 (rotipoeg )

Porbleem oli siis ründava koeraga, mitte ei lahenenud tänu ründavale koerale... see on kui kolme keelt korraga kasutad:P
st, et meid rünnati kaks korda ja õnneks saime hakkama, enam koer ei ründa teisi igaks juhuks enne:D

08.01.2010 19:09 (blanca )

Tere,mina ollen alles nö.uus Berna omanik alates Märts 2009a.Minul on emane Berna.Ta on lihtsalt SUPER,ta hoiab lapsi ,ta laseb enda pael magada ja vahet ei ole kas tema seljas on enda pere laps või võõras laps.Ta annab oma haukumisega teada kui võõras on aiataga aga ta ei ründa.Soovitan siiski enne koera võtmist tutvuda selle kutsika vanematega ja uurida natuke tema sugupuu pärilikke haigusi.Olen kuulnud ,et koera iseloom on 90% päritav vanematelt.Ja olen kokku puutunud väga kurbade Berna omanikega kes on pidanud oma kutsaga jätma hüvasti ainult paar aastat peale koera võtmist.Ma arvan ,et ei ole vahet kas võtta emane või isane kutsikas,tähtis on ,et tema vanemate tervis on korras ja iseloom vastab Berna sõbralikule iseloomule(Eestis on ka väga tigedaid Bernasi).Ja loomulikult peab olema ka endal aega ja tahtmist temaga tegeleda ,sest ta ei ole koer kes tahab üksi kodus või aias konutada.TA ON PERE KOER.Jõudu ,jaksu ja loodame ,et iga inimene leiab endale oma kalli Berna.

08.01.2010 19:37 (Tuuli )

Mina ka ei oska öelda kumb nüüd on parem või halvem. Minul kodus kõik emased koerad ja isaseid pidasin kunagi ammu. Isane berna on ikka ilus suur ja võimas, emane nüüd tiba pisem onju. Minu emane on küll mega iseloomuga ja üldse ei saa kurta.
Kuigi kui nüüd veel kunagi siin tahan bernat koju siis võtaksin juba isase juurde.)

Saadan vastuse (KOERAJUTUD - emane või isane kuts?) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.

Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat