« Info ja teated »
» 2020 AASTA ERINÄITUS EDASI LÜKATUD
» LÜHI-JA PIKAKARVALISTE BERNHARDIINIDE...
» ONLINE REGISTREERIMINE ON AVATUD!
» ÜLDKOOSOLEK 26.06.2019
» muud teated...
Eesti Bernhardiini Tõuühing
eesti keeles po russki
Tõuühing
Tõu tutvustus
Koerte andmebaas
Galerii
Viidad
Kuulutused
Foorum
Info ja teated
Näitused
Erinäitus
   Special Show
Meie toetajad
Kutsikad
SOS

» muud kuulutused...

Uuemad foorumi teated
» Jälle iseloomust...Made
» RE: Aretusreeglite...riin
» Aretusreeglite...riin
Uuemad foorumi teemad
» (0)Jälle iseloomust...
» (1)Aretusreeglite...
» (0)Lähme Moskvasse!
» muud teemad...
Kasutajanimi:
   
Parool:
   
» Registreeru kasutajaks
» Unustasin parooli

DIVA (1245)
Viimati lisatud pilt


Õnne sünnipäevaks:
Kasutajad: Gaidi Aasa; Madli Liiv; Kristiina Reigam;
Koerad: Breezy Blizzard Wanda(lk/E/17a.); Discovery Carpathian Saints(pk/I/5a.); Ilmatar(pk/E/17a.); Indakene(pk/E/17a.); It´s Sverana Malena Alice(pk/E/17a.);

» Peateemade juurde
» Alusta uut alateemat

» Vastan sellele teemale
(2) Hüvasti armas Geter(2) Bernhardiinidest...
(1) Hüvasti kallis...(3) Rokystar
(3) Hüvasti sõbrake(1) Koerakuutide ja...
(10) RE: In Memoriam(4) kust osta suukorvi :)
(2) Artikkel postimehes(13) värske koeraomaniku...
(5) Puusauuringud » kõik vanemad teemad
KOERAJUTUD - Kelgukoolitus
Loetud: 6034 korda
17.12.2003 16:42 (Tridette )

Kas bernade hulgas oleks huvilisi algatada/osaleda kelgukoolituste sarjas.
Nimelt on Newfoundlandi koerte ja Landseeride TÜ-l traditsioonilised vetelpäästekoolitused, kuid need toimuvad siiski siis, kui ka inimene saab koeraga vees käia.
Njuufade ja landsudega sügisel ühinenud leonbergerite poolt tuli idee teha muul ajal kelgu ja vankrikoolitust.
Kas keegi äkki juba teeb?, kellelgi on kogemust?


RE: Kelgukoolitus
17.12.2003 20:47 (zimma )

Minu teada ei tee keegi praegu sellist koolitust EBTÜ-st.
Kui keegi aga kavatseb korraldada olen väga huvitatud.


RE: Kelgukoolitus
17.12.2003 21:06 (Kärt K )

Ka mina oleksin huvitatud:)


RE: Kelgukoolitus
19.12.2003 13:46 (Piret Rosumovsi )

Elame ja kasvatame oma bernasid piirkonnas, kus lund on alati (vähemalt tundub see nii), põhjapoolsete "mägede" nõlvadel saab veel mai alguseski reega mööda jäist lumekoorikut, täisinimene alla sõita - ja seda mitte ainult eelmisel kevadel...
Otepää kõrgustikus on seda valget ollust piisavalt (ka tema lõunapoolsel osal).

selle kelgutreeningu üks väga tähtis osa on RAKMED.
Tõime oma koerale rakmed 2 aastat tagasi Soome Võitja näituse müügipaviljonist (hind oli umbes 700-800 krooni, konverteeritult). Nahast, piisavad jäigad, et püsida, kuid nüüd täismõõtmes isasele kitsad... (vähemalt meie isastele kitsad).
Ka sel aastal olid rakmed müügil, kuid nägime vaid tekstiilist (mõnusate pehmendustega), ka oli selga asetamise süsteem teine.
Õnneks ei jõudnud ostmise mõtet mõlgutada, sest need (kõige suuremad) olid ühele normaalmõõdus Dalmaatsia koerale natuke väikesed ja peremees pani kahetsusega rakmed käest...

väga head oleks spetsiaalselt sellele koerale valmistatud rakmed (et oleks koera kasvades ka suurendamise võimalus alt kaetud pannalde/kinntuste näol, et metallpannal ei hõõruks), mis kinnituksid selja pealt, et ei tuleks koera jalgu läbi toppida ja pead väänutada... ja koer, nagu hobunegi veab rinnaga.

Kui rakmetest üle on saadud (olemas vastavalt koera mõõtmetele), siis järgmine tähtis asi on JÄIKADE AISTE olemasolu!!!!!!
Et järelveetav kelk/käru, koera hoo pidurdumisel KANDU EI JOOKSEKS - see oleks väga traumeeriv nii füüsiliselt kui ka psüühiliselt - võimalik, et see koer siis iialgi teil seal kelgu ees vabatahtlikult enam ei oleks....
Nägin sellist koerale järele rakendatud, nöörist aistega varianti mingis koera saates - ka kelgul puudusid pidurid - oli tavaline nn. Salvo kelk. Saates ei näidatud pidurdamise protsessi...

See oleks minu soovitus

Kui kellelgi on vana kooliga sadulsepast tuttav, siis ärge olge kitsid info levitamisega.
Lugupidamisega Piret Rosumovski


RE: Kelgukoolitus
19.12.2003 13:54 (Kärt K )

Millised täpselt need rakmed peavad olema? Mis erinevus /sarnasus on neil tavaliste traksidega? - peale pehmenduste. Kas on ka kuskil mingeid jooniseid, mõõtusid?

Hea sadulsepa võib leida näiteks Tallinna Hipodroomilt Hobuste Kliinikuga ühest majast (st üle hipodroomi platsi hipodroomi territooriumi tagaosas). Teevad/ parandavad seal 2 VÄGA HEAD sadulseppa põhiliselt küll hobustele mõeldud vidinaid, aga kindlasti on nad nõus ka tegema koerte rakmeid kui mingid mõõdud - joonised viia. Omastkäest tean, et tähtajad ja hinnad seal mõistlikud.


RE: Kelgukoolitus
19.12.2003 14:39 (Piret Rosumovski )

Tänan Kärt info eest ehk suudavad need Hüpoka (kooliajal nimetati nii Hipodroomi) sepad mingi hea lõike/konstruktsiooni mõelda. Kindlasti ei tohi bernal olla veoraskust kaelal. Kui järele mõelda, siis sel tänavusel Soome-variandil oli see raskuskese ka kaelale viidud....
Kuid täpseid mõõtusid... raske, kuid mitte võimatu - mingit vahemikku ma mõtlen...
Vaja on ka veterinaari koostööd, et teda, mis lihaskimp kuhu luule kinnitub ja millist ülesannet kannab...
Jamps, pole aega sel aastal sellega tegeleda... Kokku peab saama vet., sadulsepp ja kergetööstuse konstruktor-modelleerija + muidugi erivanuses koeri lõpuks lisaks....

Üks asi veel: sel järelveetaval kelgul pewab olema aistest 2 kinnitust kelgu küljes - et säiliks see nn. koridor. Bernal ju tagumiste jalgade lai asetus - siis ei teki hõõrumist jalgade välispinnal


RE: Kelgukoolitus
20.12.2003 15:07 (Siiri H )

Kõige lihtsam on koeral vedada sind, kui ise oled hoopis plastiksuuskade peal. Nii saad oma koera aidata ja vältida ka koerale sisse sõitmist.Parim koht nii sõitmiseks on kõvaks sõidetud lumega tee.Ka sel juhul on rakmed vajalikud.
Nii et pöidlad pihku ja lund ootama!


RE: Kelgukoolitus
20.12.2003 16:01 (Made )

Mind paneb natuke muretsema see praegune väikestviisi juba kampaaniaks muutuv kutse-bernad rakmetesse ja raskusi vedama.
Vedamiseks aretatud koerad on vähemalt kaks korda kergemad. See tähendab seda, et nende liigestele ja sidemetele ei lange iial sellist koormust, nagu bernal.
Kui omanik on aga kindlalt otsustanud oma bernhardiinitõust koeraga hakata raskusi vedama (mida mina iial ei teeks), siis tuleb oodata vähemalt seni, kui kutsu saab kaheaastaseks- mitte enne.
Teiseks- koer peab täiuslikult teie sõna kuulama. Pilt teid kelgul või suuskadel vedavast bernast, kes näeb taamal kassi või teist koera...


RE: Kelgukoolitus
20.12.2003 22:34 (zimma e Siima Tiitus )

Arvan et õpetama hakata tuleks raudselt varem kui 2 aastaselt. See ju ei tähenda et koer peab hakkama vedama kohe mingeid raskeid asju. Tähtis on et kõigepealt ta üldse harjuks rakmetega ja õpiks ära millal ja kuidas ta pöörama ja seisma jääma peab. Hiljem on aega küllalt koerale miskit taha panna kui juba vastav vanus ja ka tasakaalukus käes on. Ega hobust ka ju alles suurena harjutama hakata vaid ikka juba varsa, säluna ja ikka alguses lihtsalt varustust kandma ja sedelgaga (vist on nii selle asja nimi) jooksma.
See on minu arvamus.


RE: Kelgukoolitus
21.12.2003 12:01 (Made )

Näiteks hobusele lubavad kogenud hobusekasvatajad esimest korda ainuüksi sadula salga panna ~2,5 aastaselt. Aga see selleks.
Olen Siimaga nõus ja nii ma ka kirjutasin- enne vähemalt kaheaastaseks saamist ei tohiks hakata raskusi vedama, aga selleks ajaks peaks olema saavutatud koeraga täiuslik kontakt ja tehtud koolitus.


RE: Kelgukoolitus
21.12.2003 20:12 (Siiri H. )

Olen nõus, et koer peab täielikult sulle kuuletuma, vastasel juhul ei ole õnnetusedki kaugel. Kindlasti ei tohi korraga midagi palju teha. Umbes nii, et laupäeva hommikul avastan, oi kui ilus ja sobiv ilm, hakkan koera vedama õpetama ja end ning teisi sõidutama, samas on koer varemalt piirdunud ainult kerge treenitusega, see tähendab on füüsiliselt nõrk ja väheliikuv. Kindlasti tuleb ikka enne veenduda oma koera vastupidavuses ja alustada lühikeste distantsidega ja ainult max 5 minutiga. Nii õpetas meile Urve Lageda. Ka küsisime, Kas tohib teha D-puusadega koeraga vedamist, siis tema ütles, et kui koer tunneb end hästi, ei valuta kuskilt siis miks mitte. Kuid rõhutas mitu korda, et koer peab enne olema väga hästi füüsiliselt treenitud. Ka ütles just tema et suuskadega on kõige lihtsam, kuna saad koera aidata, mida kelgul olles ei tunneta.
Kuid eks see jää ikkagi iga koeraomaniku enda otsustada, kas üldse või kuidas ta vedamist teha tahab.Selles mõtees olen mina rahul, et see teema tõstatati, sest nii jääb loodetavasti õnnetusi ära, kui oled erinevaid arvamusi ja seisukohtadega tutvunud kui hakkad ise jalgratast leiutama.


RE: Kelgukoolitus
30.12.2003 10:58 (Piret Rosumovski, Kennel Cyclamen Dianola )

Arvan,et 2,5 aastat hobusele sadula jaoks on suhteline - elab ta ju julgelt ligi 25 aastani (parematest liinidest ja hea hoolitsuse juures.....
Bernhardiin, seevastu aga pea 3 x vähem - seega saab bernhardiin täiskasvanuks, varem.
Kuid rakmetega tuleks teda tõesti varem harjutada - nagu kutsikat rihma otsas käima : alguses vaid kaelarihmaga päevi mööda saatma ja siis edasi.
Bernhardiin, isane, on just teismelisena väga hakkaja ja vajab tugevat füüsilist tegelemist, niiet nii mõnigi omanik on väsinud... need vedamised on hea variant tema ammendamatut energiat suunata. Ja seda ka suvel, kui järelveetav ASI on ilma ratasteta ja piisavalt ohutu, kuid raske: arendab põlve, rinna ja kintsu lihaseid.

Kuid ettevaatust kehvade puusadega D ja E ( ettevaatlik tasuks olla juba alates C-st) bernhardiini omanikud.
(Kui saksa lamba-koera kaaluks on ligi 30-40 kg ja tema düsplaasia haigestumise aste D, ei ole see nii hull , kui suure bernhardiini D. Sel juhul teevad tagumised "kintsulihased" topelt tööd: hoiavad koos puusaluu ja jala ühenduskohta ehk puusaliigest, ning vedamise koormust, mis puudutab tagajalgade osalust selles protsessis.)
Bernhardiini liigesed ei ole sugugi nõrgad - olgem ainult õigesti kasvatajad: see on ju sama kui suure või pika lapse kasvatamine: ikka tuleb koormusega ettevaatlik olla.
Kindlasti tuleb tähele panna konkreetse looma skeletti-luustikku, et milline ta oma tüübilt on: kas peenike ja habras või tugev ja kindel!

Arvan, et bernhardiin on väga hea veoloom: kasutati ju Alpidest, Baieri mägedest palkide (et vältida lõhede ja pingete teketpuidus), küttepuude, orgu transportimisel just bernhardiinide paarisrakendeid (on säilinud fotod 20 sajanidi esimesest poolest), ajal, mil hobustega peale sõda kitsas....
Samuti on Bernhardiinidel raskuse vedamise maailmarekord, koerte arvestuses.
Infot ja hulgaliselt pildimaterjali on Ameerika Bernhardiinide klubi Alaska piirkondlikul klubil, kus korraldatakse neid võistlusi regulaarselt (ja seal piirkonnas ei ole väikesed ja madalajalgsed bernhardiinid, nagu neid mujal Ameerikas näha võib. Sest lühikeste jalgadega on lumes väga raske liikuda...).
Mõni aeg tagasi oli tutvustav artikkel Alaska klubi tegevusest ka WUSB-i (bernhardiinide Maailmaorganisatsioon) sõnumikandjas, ajakirjas "Barry International".
Kuid alustada tuleks siiski pisi-tasa.
Mis sest, et tõu kodumaal, Shveitsis, on nii loomulik, et pidustuste ajal on rongkäigus alati ka bernhardiini rakendid, kus nii mõnigi täismees kärul koormaks...
Lugupidamisega Piret Rosumovski


RE: Kelgukoolitus
30.12.2003 13:07 (Kärt K )

PS! 25. aastaseks elav hobune on ikka suur haruldus!


RE: Kelgukoolitus
02.03.2004 08:14 (Tridette )

Lisainfot teema kohta, et Sirje Vets on lubanud olla nõustavaks pooleks ja kambas on mõned landseerid ja leonbergerid. Kui nüüd vahvaid berna-mõmmikuid kah seltsiks saaks, siis oleks ju päris esinduslik kamp koos.
lugeda võib http://bokseripesa.koer.info/viewtopic.php?t=3893
Olen eelkirjutajatega nõus, et noorele koerale ei tohi panna kelgule raskust, kuid kelku võib vedada tühjana (et koer harjuks kolinaga selja taga) ja kerge liivakotiga (et oleks pisikene koormus). Traksid ei ole ka eestlasele probleem - suheldes teiste koeraomanikega saab näha väga erinevaid lahendusi, ka isetehtuid. Kindlasti leiab lahenduse. Anu Oks tegi paar nädalat tagasi ühe kelguürituse (http://bokseripesa.koer.info/viewtopic.php?t=3843) , kus oli kohal ka firma esindaja, kus toodetakse trakse. Info peaks saama Anu Oksa kodukalt. Loodan, et kohtume kelgu ees ja taga:)Saadan vastuse (KOERAJUTUD - Kelgukoolitus) teemale
Pealkiri:
Kasutajanimi ???:
Parool:
Pildi aadress:
Lubatud HTML: <b><i><u><small><center><hr><li><a> ???

Hea tava kohaselt ei ole Sul õigust meie veebilehel levitada vale informatsiooni, õhutada vaenu ja kutsuda üles ebaseaduslikule tegevusele. Meil on õigus retsenseerida kirju ja kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele. Korduva rikkumise puhul blokeeritakse kasutaja.


Kontakt Sisukord Tagasi Üles tagasi Pealehele SevenCat